Wełna Merino w ostatnich sezonach stała się bardzo popularnym surowcem, który coraz częściej spotykany jest w odzieży dla aktywnych. Czy to prawda, że jest to naturalna dzianina, która posiada imponujące właściwości? Dlaczego jest to tak chętnie wybierany materiał i co ma do zaoferowania użytkownikom? Spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania, by nikt nie miał więcej wątpliwości podczas inwestycji w wełnę Merino.
Co to jest wełna Merino?
Wełna Merino to nazwa handlowa. Jest to wełna pochodząca od Merynosów, czyli owiec, które musiały zaadaptować się do arcy skomplikowanego klimatu gór Nowej Zelandii. Skrajne różnice temperatur wahające się między +40 i -20 stopni Celsjusza, wymagają od nich dostosowania się zarówno do upałów, jak i głębokich mrozów. Czy to możliwe? Natura udowadnia nam, że tak.
Co sprawia, że wełna Merino jest tak wyjątkowa? Mnóstwo “mikro-kieszonek” wypełnionych powietrzem. Działają one w pewien sposób jak bufor izolujący – niezależnie, czy mówimy o mrozie, czy upale. Latem, włókna merynosów przejmują ciepło ciała i wilgoć, działając w pewnym stopniu jak klimatyzacja. Co, gdy temperatura spadnie? Wilgoć odpowiedzialna za wyziębienie jest wchłaniana przez włókna i transportowana na zewnątrz. Magazynowana energia uwalniana jest w formie ciepła ogrzewającego ciało.
Wilgoć nie jest problemem dla wełny Merino. Nawet gdy nasiąknie ona potem lub wodą, schnie dużo szybciej od bawełny (chociaż nieco wolnej od syntetycznych dzianintechnicznych). Mimo wszystko zachowuje większość swoich właściwości izolacyjnych.